Aktuálně z arboreta Sofronka
 

 


 


 

Jarní pochod ze Sofronky na Sofronku

 


 

Arboretum Sofronka – předběžný přehled akcí v roce 2023:


Březen
Soutěž YPEF

8. 3. 2023, 9:00 hod. Arboretum Sofronka – soutěž třídních kolektivů (družstev)

Vítání jara aneb Z Rybárny na Sofronku
25. 3. 2023, 10:00 hod. start na Rybárně, cíl Arboretum Sofronka. Rodinná procházka, stanoviště s úkoly.


Květen
Den lesa na Sofronce

11. 5. 2023 – dopoledne pro plzeňské ZŠ, odpoledne exkurze pro veřejnost


Červen
MDD – Arboretum Sofronka

1. a 2. 6. 2023 Den dětí ve spolupráci s OŽP MMP – pro vybrané třídy plzeňských škol.

Včelí dny na Sofronce (v rámci Víkendu otevřených zahrad)
8. a 9. 6. 2023 – pro školy a školní družiny
10. a 11. 6. 2023 – pro veřejnost

Víkend otevřených zahrad
10. – 11. 6. 2023 V rámci LZVH se do této akce pravidelně zapojují také Luftova zahrada, Hřbitov Všech svatých na Roudné a Lesní školka Větvička, sídlící na horní ploše Arboreta Sofronka a Výuková zahrada s vodními prvky na Rybárně.

Výstava hub na Sofronce s mykologickou poradnou
17. a 18. 6. 2023 – ve spolupráci s Mykologickým kroužkem Plzeň


Červenec, srpen
Arboretum Sofronka

Exkurze a lesní pedagogika pro příměstské tábory a volnočasové kroužky pro děti.


Září
Výstava hub na Sofronce s mykologickou poradnou

8. a 9. 9. 2023 – ve spolupráci s Mykologickým kroužkem Plzeň

Den lesa na Sofronce
14. 9. 2023 – dopoledne pro plzeňské ZŠ, odpoledne exkurze pro veřejnost

Mimo těchto aktivit samozřejmě probíhají během celého roku dopolední výuky lesní pedagogiky v areálu Arboreta Sofronka pro děti z plzeňských MŠ a ZŠ, pravidelné exkurze pro veřejnost vždy každé první pondělí v měsíci (duben až říjen) a objednané exkurze pro odbornou veřejnost.
 

 

    

 

 
 
 

 

 
 
 

 

 
 
 

 

 
   
 

 

 
 

Dančí stopou – procházka pro rodiny s dětmi

 Na konec léta a příjemné podzimní dny, lákající k procházkám, připravilo Arboretum Sofronka pro děti a jejich rodiče zábavnou i poučnou hru, tentokrát mimo areál arboreta, ve volné přírodě. Dostala název podle zvěře, která se v arboretu chová, tedy „Dančí stopou“. Dančí stopy, rozvěšené po stromech také ukazují trasu procházky.

Start a cíl je u vstupu do arboreta a nenáročná trasa vhodná i pro kočárky je dlouhá asi 3 km.  Povede vás od arboreta kolem Seneckého rybníka, u lesní školky „Medvíďata“ uhýbá do mírného kopce a pak se zase stáčí přes rezervaci „Doubí“ zpátky k arboretu. 

Na deseti stanovištích čekají účastníky různé úkoly, většinou z oblasti přírody, ale i testy šikovnosti a obratnosti. Pro co nejjednodušší absolvování stezky Dančí stopou je připravena mapa, a to jak ve formě QR kódu, který vás zavede přímo na Mapy.cz s označenými stanovišti na mapě stezky, tak také na Facebookové stránce Arboretum Sofronka. Tam se můžete dostat buď klasickým způsobem přes Facebook, nebo také přes QR kód. Oba QR kódy se nachází na každém stanovišti, takže žádný z nich nepropásnete. Mimo QR kódů zde také najdete i zmenšenou orientační mapku stezky a celou její trasou vás také povedou dančí stopy nacházející se na stromech.

Jediné, co pro absolvování stezky Dančí stopou budete potřebovat, je jakýkoli předmět (mobil, blok,…), do kterého si budete moci zaznamenávat své odpovědi na jednotlivé otázky. Ty si můžete následně v cíli zkontrolovat. Po absolvování stezky si můžete vytisknout účastnický diplom, který též najdete na naší Facebookové stránce. Diplomy jsou dva a můžete si zvolit ten, který se vám líbí více, nebo si klidně vyplnit oba!

 Přejeme všem příjemné zážitky a budeme rádi za zpětnou vazbu.

 Jan Kaňák

         

      

 

 
 
 

 

V pátek a v sobotu 11. a 12. září 2020 bude v Arboretu Sofronka připravena výstava hub, kterou pořádá SVSMP ve spolupráci s mykologickým klubem Plzeň. Mykolog Zdeněk Hájek vám poradí, jak rozlišit jedlé a jedovaté houby, na co si dát pozor a poradí vám i s recepty a zpracováním houbových pokrmů. V pátek výstava začíná v 10 hodin dopoledne a končí v 18:00, v sobotu ji budete mít možnost navštívit od 9:00 do 12:00. V případě, že budete mít zájem o určení vámi nalezených a donesených hub, přinášejte je celé a neočištěné!

 

 

Na úterý 18. srpna 2020 připravila plzeňská organizace Českého svazu včelařů ve spolupráci se Správou veřejného statku města Plzně – Arboretum Sofronka, zábavný dopolední program pro rodiny s dětmi a dětské kolektivy příměstských táborů s názvem „Včelkohrátky s Medulinkou“.

Asi tříhodinový program začíná v 9:00 hodin v Arboretu Sofronka (Plzeň – Bolevec, Plaská č.p. 877). Včelaři si pro vás připravili povídání o včelkách, malování, hry s včelí tématikou a procházku včelí stezkou.

Vstup volný!

(Akce je pod patronací Nadačního fondu Zelený poklad.)

 


 

V době pokoronavirové se konečně dostává život do starých kolejí. Arboretum Sofronka, dlouho uzavřené nejdříve kvůli polomům a později kvůli koronaviru, má otevřeno jako obvykle, každý všední den od 9:00 do 15:30.

V letošním roce se z uvedených důvodů neuskutečnily mnohé akce pro veřejnost, mezi nimi i Výstavka hub, naplánovaná na květen. Protože současné „medardovské“ počasí houbám přeje, rozhodli jsme se společně se spolupořadatelem Mykologickým kroužkem v Plzni uspořádat tuto akci v červnovém termínu.  

Jestliže tedy navštívíte Sofronku následující víkend, budete mít možnost si prohlédnout houby jedlé i jedovaté a popovídat si se zkušeným odborníkem, mykologem Zdeňkem Hájkem, který vám nejen poradí, jak houby rozeznávat, ale jak je nejlépe kulinářsky upravit.

Výstavka hub v Arboretu Sofronka bude otevřená v pátek 26. června od 10:00 do 18:00 hodin a v sobotu od 9:00 do 12:00 hodin.

 

Jan Kaňák

 

 


 

Arboretum Sofronka – přehled akcí v roce 2020

Březen
Místní kolo soutěže YPEF
, 11. 3. 2020, 9:00 hod.
Vítání jara aneb Z Rybárny na Sofronku              
21. 3. 2020, 10:00 až 14:00 hod. start na Rybárně, cíl Arboretum Sofronka – jarní procházka se soutěžemi pro rodiny s dětmi.

Duben
Pohádková stezka mezi borovicemi

25. 4. – procházka „pohádkovým lesem“ se soutěžemi pro rodiny s dětmi (pořádané ve spolupráci s hokejovým klubem mládeže Pilsen Wolves).

Květen
Den lesa na Sofronce
, 14. 5. – dopoledne pro plzeňské ZŠ, odpoledne exkurze pro veřejnost (15:00 – 16:30).
Výstava hub na Sofronce s mykologickou poradnou, 22. a 23. 5. 
Den dětí ve spolupráci s OŽP MMP, 28. a 29. 5.

Červen
Víkend otevřených zahrad; 6. – 7. 6., komentované prohlídky pro veřejnost v sobotu i v neděli v 11:00 a v 15:00.
(V rámci LZVH se do této akce pravidelně zapojují také Luftova zahrada, Hřbitov Všech svatých na Roudné a Výuková zahrada s vodními prvky na Rybárně.)
Včelí dny na Sofronce, 4. –  7. 6.  (v rámci Víkendu otevřených zahrad); ve čtvrtek a v pátek programy pro pozvané školy, v sobotu i v neděli odborné přednášky a program pro děti.                     

Červenec, srpen
exkurze pro příměstské tábory a volnočasové kroužky pro děti

Září
Výstava hub s mykologickou poradnou
, 11. a 12. 9.  
Den lesa na Sofronce, 24. 9., dopoledne pro plzeňské ZŠ, odpoledne exkurze pro veřejnost (15:00 – 16:30).

Prosinec
zdobení stromečků v přírodě pro děti MŠ

Pozn.: Mimo těchto aktivit probíhají v areálu Arboreta Sofronka během celého roku dopolední výuky lesní pedagogiky pro děti z plzeňských MŠ a ZŠ a pravidelné exkurze pro veřejnost vždy každé první pondělí v měsíci (duben až říjen) 14:00 až 15:30.

 

 

Lesní školka arboreta s meteorologickou stanicí (1959).

 

Lesní školka s meteostanicí v roce 2005.

 Meteorologická stanice Plzeň – Bolevec, listopad 2019.

 

Meteorologická stanice Plzeň - Bolevec

Po tom, co v roce 2010 převzalo město Plzeň od Výzkumného ústavu lesního hospodářství Arboretum Sofronka pod svou správu a bylo zpřístupněno veřejnosti, vědí o něm skoro všichni Plzeňané. Jen za posledních pět let ho navštívilo přes 22 tisíc návštěvníků, a to především na pravidelných akcích pro veřejnost. Málokdo ovšem ví, že meteorologická stanice, která je umístěna v arboretu, slaví v letošním roce dvě jubilea. Jednak 60 let od svého založení v roce 1959 a jednak 50 let od začlenění do základní klimatologické sítě Českého hydrometeorologického ústavu.

Původní dřevěná žaluziová budka s výbavou standartní meteorologické stanice sloužila především pro potřeby arboreta a byla umístěna v lesní školce. V té době se zde zkoušely pěstovat introdukované, tedy cizí druhy borovic a klima bylo jedním z limitujících faktorů, které ovlivňovaly jejich přežití v nových podmínkách. Klimatické údaje byly zapisovány a měřeny denně v 7 hodin ráno a ve 14 hodin odpoledne, večerní měření ve 21 hodin nebylo tehdy prováděno. Po kolaudaci služební budovy koncem roku 1967 se sem nastěhovala rodina zakladatele a tehdejšího vedoucího arboreta Karla Kaňáka a vedení stanice převzal jeho syn Jan.

Koncem 60. let byla jediná meteorologická stanice v Plzni, pracující pod tehdejším Hydrometeorologickým ústavem (HMÚ) v bývalé Vojenské nemocnici na Borech. Její umístění uprostřed vnitrobloku nebylo ideální, a když onemocněla její obsluha, pan Piskáček, major ve výslužbě a nebylo možné najít za něj náhradu, přišli zástupci HMÚ právě do arboreta na Sofronce a domluvili se na spolupráci. Veškeré přístroje a měřidla na stanici byly vyměněny za ocejchované a od 1. února 1969 zde bylo zahájeno oficiální pozorování počasí pro HMÚ. Dobrovolným pozorovatelem se stal tehdy 16 letý Jan Kaňák, který tuto práci vykonává od té doby nepřetržitě, takže je v současné době pravděpodobně nejdéle sloužící pozorovatel.

Meteorologické stanice se liší obecně především termíny pozorování. Stanice v Plzni – Bolevci patří mezi klimatologické stanice a pozorovací termíny jsou každý den v 7, 14 a 21 hodin. Sledují se údaje o teplotách (suchá, maximální, minimální, přízemní minimální a půdní teploty 5, 10, 20, 50 a 100 cm pod povrchem), vlhkost vzduchu, denní úhrn srážek, sněhová pokrývka, promrznutí půdy, rychlost a směr větru, sluneční svit a další. Veškeré údaje se dříve zapisovaly do notýsku a každé ráno, včetně svátků, se šifrovaly do depeše a posílaly se telefonicky formou telegramu do ústředí v Praze. Tento způsob byl běžný až do doby, kdy se převáděly na automatický provoz pomocí počítačové sítě a později internetu. A to už je současnost. Veškeré údaje se teď odesílají automaticky každých 15 minut do ústředí a pozorovatel 3 x denně, v 7:00, 14:00 a 21:00, doplňuje pouze údaje, které nelze změřit. To je např. stav půdy (suchá, vlhká, mokrá, atd.), výška sněhové pokrývky a její vodní hodnota a výskyt různých meteorologických jevů (druh padajících srážek, druh usazených srážek a další, jako je mlha, námrazové jevy, bouřky, vítr apod.).

Součástí sledování počasí je také fenologické pozorování, které se provádí na rostlinách. Je to sledování tzv. fenologických fází (rašení, kvetení, fruktifikace, olistění, opad listů apod.) v závislosti na změnách klimatu. Pozorování probíhá tak, že pozorovatel prochází sledované plochy s různými druhy rostlin (v době vegetace zpravidla každý druhý den) a zaznamenává pozorované fenofáze a jejich průběh. Živý organismus je v podstatě taková klimatická stanice, reagující svým aktuálním vývojem na změny prostředí. Oproti izolovaným hodnotám konkrétních veličin (teplota, srážky, vlhkost, sluneční svit apod.), získávaným sledováním přístrojů na klimatické stanici však rostliny reagují komplexně na všechny faktory, které je ovlivňují, včetně svého genetického „nastavení“. Fenologické údaje tak můžeme využít nejen pro předpovědi kvetení různých alergenů, ale především k celkovému hodnocení klimatických změn a jejich aktuálních dopadů na polní kultury i lesní ekosystémy. Stanic s fenologickým pozorováním je necelých 30 v celé České republice a jednou z nich je také Plzeň – Bolevec.

Za 60 let činnosti stanice Plzeň – Bolevec zde byly naměřeny různé zajímavé údaje. Nejvyšší srážkový úhrn za den byl naměřen 17. července 1965, kdy v průběhu tříhodinové bouřky spadlo v Bolevci a okolí 140 mm srážek, což je 140 litrů na metr čtverečný. Voda proudící z Třemošenského rybníka podemlela silnici a násep železniční tratě Plzeň – Žatec, takže byla na tři dny přerušena doprava z Plzně na sever. Nejhůře dopadl Senecký rybník, jehož hráz se protrhla, další rybník v řadě – Košinář sice vydržel, ale Boleváku k protržení moc nescházelo a zachránil ho bagrista, který s nasazením vlastního života zpevnil protékající hráz. To bychom dnes docela potřebovali, když jsou všechny rybníky pod stavem a za posledních 5 let (2015 – 2019) je deficit oproti průměru 400 mm. To znamená, že na každém metru čtverečném chybí za posledních 5 let 400 litrů vody!

Tato klimatická stanice je charakteristická především extrémními teplotami. Zdejší písčitá půda bývá často v létě přehřátá a sáláním se maximální teploty ještě umocňují. Proto bývá Plzeň – Bolevec často citován ve zprávách při rekordních letních teplotách. Nejvyšší teplota byla naměřena v roce 1983, a to 40,1 0C. A protože je Arboretum Sofronka umístěné v údolí Merán, do kterého stéká studený vzduch z okolních kopců (Orlík, Doubí), vzniká tu mrazová kotlina, umocněna rybníky v nejbližším okolí (Vydymáček, Kameňák, Třemošňák, Senečák). Z těchto důvodů jsou zde časté i extrémy záporných teplot v zimním období. Sofronka tak mnohokrát konkuruje Jezerní slati, Rokytské slatí nebo Šindelové. Největší mráz byl naměřený v roce 1985, a to – 28 0C (ve 2 metrech nad zemí) a – 30 0C přízemní teplota 5 cm nad zemí.

O tom, že se otepluje a poměrně rychle, svědčí nárůst ročních průměrných teplot: průměr za posledních 50 let je 7,9 0C, ale za posledních 20 let byla tato teplota pod tímto průměrem pouze třikrát. Nejteplejším a nejsušším rokem vůbec byl loňský rok 2018, kdy teplota vystoupala na 9,7 0C a roční úhrn srážek byl oproti 50letému průměru 528 mm pouhých 350 mm. Kde jsou ty doby, kdy byla v 70. letech promrzlá zem do 72 cm. Za posledních 20 let to bylo maximálně do 15 cm.

Asi bychom si všichni přáli, aby se dostalo počasí do normálu, přibylo srážek, doplnily by se naše plzeňské rybníky vodou a celá příroda pookřála. Snad budou přicházet nejen ze stanice Plzeň – Bolevec, umístěné v Arboretu Sofronka, samé dobré zprávy.

Jan Kaňák, 15. 11. 2019


Pozvánka na Sofronku pro zájemce o včelaření

Poslední letošní „Včelaření pro radost“ proběhne opět na včelnici v arboretu Sofronka a to 15. října od 16 hod. Projekt, který finančně podpořil Nadační fond Zelený poklad tak pokračuje posledním „venkovním setkáním“ zájemců o včely a včelaření. Zájemce čeká už jen krátké nahlédnutí do včel a podzimní ošetření proti varroáze. Zbylý čas bude věnován spíše teorii, především pak dalším postupům v boji proti roztoči Varroa destructor – velkému nepříteli včel.

Tentokrát je připraven i zábavný program pro malé včelaříky, které by organizátoři rádi odměnili za jejich zvídavost a nadšení. Bude probíhat souběžně s hlavním programem, ale tak, aby se vzájemně nerušili.

V zimních měsících bude tento projekt pokračovat ve vnitřních prostorách Totemu http://www.totemplzen.cz/454-1019-kde-nas-najdete.htm především teoretickou částí. Tou nás provedou zkušení včelaři jako je učitel včelařství Augustin Uváčik, Daniel Prokeš nebo Petr Černohorský. Podrobnosti o přednáškách  v Totemu se včas dozvíte z webů www.vcelari-plzen.cz, www.svsmp.cz nebo www.sofronka.cz.

 

J. Kaňák

 


Pohádková stezka mezi borovicemi – již tuto sobotu!

Na nadcházející sobotu 5. října 2019 připravil hokejový klub Pilsen Wolves ve spolupráci se Správou veřejného statku města Plzně zřejmě letošní poslední rodinnou akci v objektu Arboreta Sofronka v Plzni – Bolevci. Od 14:00 do 18:00 zde bude připravena pro děti a jejich rodiče „Pohádková stezka mezi borovicemi“. Na 7 stanovištích se budou děti setkávat s různými pohádkovými bytostmi a s jejich pomocí řešit různé úkoly. Mimo sladké odměny bude v cíli možnost opéci si donesené buřty a ohřát se u ohně.

 

J. Kaňák

 


   

 


 

Přehled akcí pro rok 2019

Březen
Vítání jara aneb Z Rybárny na Sofronku              
23. 3. 2019, 10:00 hod. start na Rybárně, cíl Arboretum Sofronka

Duben
Výuková zahrada s vodními prvky na Rybárně

10. 4. – 4. ZŠ Plzeň – Mgr. Irena Šnebergerová – Z. Chocholoušková
11. 4. – 4. ZŠ Plzeň – Mgr. Irena Šnebergerová – Z. Chocholoušková
15. 4. – 4. ZŠ Plzeň – Mgr. Irena Šnebergerová – přijdou sami
13. 4. (sobota) – KAMATE – Škola celostní medicíny – léčivé byliny
2. polovina – komentovaná prohlídka + prezentace knihy Františka Malocha

Květen
Arboretum Sofronka
16. 5.     Den lesa na Sofronce – dopoledne pro plzeňské ZŠ, odpoledne exkurze pro veřejnost
24. a 25. 5. Výstava hub na Sofronce s mykologickou poradnou
30. a 31. 5. Den dětí ve spolupráci s OŽP MMP

Výuková zahrada s vodními prvky na Rybárně
komentovaná prohlídka + koncert – sbor pod vedením Míši Hatajové  - Z. Chocholoušková
didaktická exkurze – FPE Plzeň

Červen
Arboretum Sofronka a Výuková zahrada s vodními prvky na Rybárně
8. – 9. 6.  Víkend otevřených zahrad
(V rámci LZVH se do této akce pravidelně zapojují také Luftova zahrada, Hřbitov Všech svatých na Roudné a Lesní školka Větvička, sídlící na horní ploše Arboreta Sofronka.)

Výuková zahrada s vodními prvky na Rybárně
Přednáška pro veřejnost na téma „Voda a les“ – termín v jednání (Duras a Kaňák)

Arboretum Sofronka  
6. – 9. 6.  Včelí dny na Sofronce (v rámci Víkendu otevřených zahrad)

Červenec, srpen
Výuková zahrada s vodními prvky na Rybárně
Přednáška o hospodaření s dešťovou vodou + komentovaná prohlídka

Arboretum Sofronka
Exkurze z řad příměstských táborů a volnočasových kroužků pro děti

Září
Arboretum Sofronka
13. – 14. 9. Výstava hub s mykologickou poradnou
26. 9.     Den lesa na Sofronce – dopoledne pro plzeňské ZŠ, odpoledne exkurze pro veřejnost
Přednáška pro veřejnost na téma „Voda a les“ – termín v jednání (Duras a Kaňák)

Říjen
Výuková zahrada s vodními prvky na Rybárně

Exkurze pro studenty VŠ
Akce pro veřejnost komentovaná prohlídka, Jakub Červený – koncert folkového kytaristy

Prosinec
Arboretum Sofronka
zdobení stromečků v přírodě pro děti MŠ

Výuková zahrada s vodními prvky na Rybárně
adventní zastavení – aneb Zahrada v zimě + Míša Hatajová (sbor)

Mimo těchto aktivit probíhají během celého roku dopolední výuky lesní pedagogiky v areálu Arboreta Sofronka pro děti z plzeňských MŠ a ZŠ a pravidelné exkurze pro veřejnost vždy každé první pondělí v měsíci (duben až říjen).
 


 

Arboretum Sofronka – přehled činnosti v roce 2018

Arboretum Sofronka jako Oddělení pro vzdělávání, veřejnost, vědu a výzkum Úseku lesů, městské zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně má na starosti především vzdělávací akce lesní pedagogiky pro školy a samozřejmě také akce pro veřejnost.

První akcí v roce 2018 bylo uspořádání již třetího kola mezinárodní soutěže YPEF (Young People in European Forests), které proběhlo dne 27. ledna v Plzni pod patronací Úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně. Cílem této soutěže je zlepšit povědomí zejména mládeže, ale i celé společnosti, o významu lesů a zdůraznit význam lesnictví v současné době. Je určena žákům a studentům všech základních a středních škol. Jedná se o soutěž, do které jsou aktivně zapojeny lesnické instituce z cca 11 zemí Evropy.

Místní kola soutěže YPEF probíhají většinou na vybraných lesních správách Lesů ČR, s. p. a divizích VLS ČR, s. p. Letošní ročník se v našem regionu konal v učebně objektu Arboreta Sofronka v Plzni. Soutěž zahájil vedoucí arboreta Ing. Jan Kaňák, Ph.D. Na rozdíl od minulých let byla, bohužel, velmi malá účast, přestože jsme obeslali většinu škol i vícekrát. V kategorii „mladší žáci“ se zúčastnilo 1 tříčlenné družstvo, v kategorii „starší žáci“ 2 tříčlenná družstva. Soutěžící družstva nejprve absolvovala písemný test, kde většina otázek byla z oboru lesnictví a myslivosti. Po testu přišla na řadu praktická část – tzv. poznávačka. Průběh jednotlivých kol je obdobný a pro vyšší kola je důležitá i znalost anglického jazyka. Vítězové se s ní setkají v teoretické části národního kola v Kostelci nad Černými lesy, které se odehrává v prostorách Fakulty lesnické a dřevařské (Česká zemědělská univerzita Praha) a pak v kole mezinárodním, konaném v některé z evropských zemí, která je členem mezinárodního výboru YPEF.

V místním „plzeňském“ kole zvítězilo v kategorii mladších žáků družstvo třídy 7. B, 28. ZŠ v Plzni, v Rodinné ul. V kategorii starších žáků zvítězilo družstvo třetího ročníku Gymnázia Jaroslava Vrchlického v Klatovech. Vítězové  obou kategorií obdrželi z rukou organizátorů diplom a knihu o Arboretu Sofronka a postoupili do regionálního kola soutěže, které se uskutečnilo v březnu ve Střední lesnické škole ve Žluticích.

Hlavní náplní arboreta, jak už bylo konstatováno v úvodu, je tzv. lesní pedagogika pro školy a školky. V průběhu roku 2018 absolvovalo toto „vyučování“ pod vedením lesních pedagogů cca 90 školních kolektivů. Toto vyučování v lese už má svoji tradici, je velmi oblíbené a školy a školky se musí objednávat několik měsíců předem. Také sami učitelé začali využívat ke své výuce prostory horní plochy arboreta a individuálně s dětmi tráví hodiny češtiny, matematiky, tělocviku, zeměpisu v přírodě.

Akce pro veřejnost zahájila v roce 2018 jarní procházka kolem boleveckých rybníků s názvem „Vítání jara aneb Z Rybárny na Sofronku“, která se letos uskutečnila 24. března 2018. Její trasa začínala na hrázi Boleveckého rybníka na „Rybárně“, kde čekal na děti a dospělé kvíz z oblasti přírody, dále pokračovala přes sádky u Košináře na Senecký rybník ke skautům a končila v Arboretu Sofronka. Tady byl jako vždy připraven oheň, který opravdu všichni plně využili. Přestože je v termínu okolo prvního jarního dne naplánováno v Plzni a okolí více akcí, zúčastnilo se na 300 návštěvníků.

Ve středu 18. dubna 2018 jsme vzpomněli na Prof. Dr. Ing. Josefa Sigmonda u příležitosti jeho 150. výročí narození. Prof. Dr. Ing. Josefa Sigmond byl plzeňský městský lesní rada a profesor lesnické fakulty v Praze, který se stal výraznou osobností plzeňského i celoevropského lesnictví. Nezapomněl ani na záměrné využívání příměstských lesů k rekreaci, navrhl zřízení mnoha procházkových cest a prosazoval výsadbu zeleně, sadů a alejí přímo ve městě. V rámci vzpomínkové akce byla odhalena pamětní deska na horní ploše Arboreta Sofronka  u tzv. Sigmondova kotlíku. Tohoto aktu a následné exkurze a pochůzky rekreačními lesy kolem Kamenného a Třemošenského rybníka se zúčastnila rodina Prof. Sigmonda, vedení a zaměstnanci SVSMP, lesnická i laická veřejnost.

  

V rámci celorepublikového „Týdne lesa“ se 17. května 2018 uskutečnil jarní Den lesa na Sofronce. Tato tradiční akce je připravována a organizována Správou veřejného statku města Plzně, úsekem lesů, zeleně a vodního hospodářství ve spolupráci s Odborem životního prostředí Krajského úřadu Plzeňského kraje; Lesy ČR, s. p., Krajské ředitelství Plzeň;  Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů, Brandýs nad Labem – pobočka Plzeň a Mysliveckým sdružením Bolevec. Čtvrteční dopoledne bylo věnováno plzeňským základním školám. Na šesti stanovištích se děti dozvídaly informace o ochraně lesa, třídění odpadů, myslivci jim přiblížili život lesní zvěře a zařazeno bylo také stanoviště věnované včelám a včelaření. Odpolední program byl opět určen plzeňské veřejnosti. Vedoucí arboreta Ing. Jan Kaňák, Ph.D. prošel s návštěvníky naučné stezky v okolí služební budovy a také horní plochu arboreta, která je jinak nepřístupná a je určena pouze pro environmentální výchovu dětí a mládeže.

Druhou akcí, která proběhla v měsíci květnu, byla „Výstava hub s mykologickou poradnou“. Přestože houbám letošní suché jaro vůbec nepřálo, mohli si ve dnech 24. a 25. 5. návštěvníci arboreta prohlédnout na 40 druhů jedlých i nejedlých hub. V pátek dopoledne si výstavku prohlédly děti z plzeňských mateřských a základních škol, odpoledne a v sobotu přišla za mykologickým poznáním necelá stovka zájemců z řad plzeňské veřejnosti.

 

Třetí a poslední květnovou akcí byl „Den dětí na Sofronce“, který každoročně pořádá Odbor životního prostředí Magistrátu města Plzně ve spolupráci s Arboretem Sofronka. Probíhal také ve dnech 24. a 25. května. Děti z plzeňských mateřských školek procházely trasou plnou pohádkových bytostí. Čekali na ně čerti, hejkalové, vodník, princezna, rytíř a mnoho dalších a dávali jim různé úkoly. V cíli je král s královnou odměnili drobným dárkem a malou sladkostí.

 

Všechny akce byly provázeny nejen hezkým počasím, ale i širokým zájmem a především spokojeností všech zúčastněných.

Stejně jako v letech minulých, tak i letos byl druhý víkend v červnu pořádán tzv. „Víkend otevřených zahrad“. Arboretum Sofronka přilákalo za oba dny tisícovku návštěvníků a stejně jako Luftova zahrada bylo arboretum otevřeno v rámci této akce již po šesté. Zájemci mohli také navštívit Výukovou zahradu s vodními prvky na hrázi Velkého Boleveckého rybníka, kde je odborně provedla RNDr. Zdeňka Chocholoušková, Ph.D. a zodpověděla všechny dotazy.
Hlavní součástí programu „Víkendu“ na Sofronce se staly tzv. Včelí dny, které byly zahájeny s předstihem již ve čtvrtek a v pátek programem pro děti mateřských a základních škol. Dopolední program o včelách a včelařství a o lese a přírodě byl atraktivní také opékáním buřtů.
V sobotu i v neděli bylo arboretum přístupné od 9:00 do 17:00 hodin. „Včelí dny“ začínaly v 10:00 hodin přednáškou o bionomii producentů medovice s praktickou ukázkou (Bc. Počuch), dále pak následoval kurz chovu včelích matek, včetně praktických ukázek (Ing. Křenek).  V neděli si mohli zájemci projít kurzem pro začínající včelaře, opět pod vedením Ing. Křenka. Veřejnost si mohla v doprovodu včelařských odborníků ale i samostatně prohlédnout naučnou stezku o včelách a včelařství, domek pro apiterapii a za asistence včelaře i školní prosklený úlek a úl z dutého kmene, tzv. klát.

   

Nový školní rok odstartovaly v arboretu další dopolední výuky lesní pedagogiky pro plzeňské školky a školy. Teoretickou výuku doplňují hry v přírodě a velmi oblíbené krmení dančí zvěře v zoo koutku na horní ploše arboreta

Ve čtvrtek 20. 9. 2018 se uskutečnil podzimní Den lesa na Sofronce, který připravoval a organizoval stejný kolektiv jako na jaře (Správa veřejného statku města Plzně, úsek lesů, zeleně a vodního hospodářství; Odbor životního prostředí Krajského úřadu Plzeňského kraje; Lesy ČR, s. p., Krajské ředitelství Plzeň; Ústav pro hospodářskou úpravu lesů, Brandýs nad Labem – pobočka Plzeň a Myslivecké sdružení Plzeň - Bolevec). Dopoledního programu se zúčastnili žáci  prvního stupně 14. ZŠ Plzeň. Každý z pořádajících subjektů připravil jedno stanoviště. Děti si vyzkoušely sázení stromků, určovaly druhy dřevin podle listů, seznámily se s problematikou kůrovce a formou her si zopakovaly, co se všechno v lese smí a nesmí dělat. Nadšené byly  také z „hmatovky“ (určování předmětů poslepu) a pohybových her.

 

Odpolední program od 16 hodin byl určen plzeňské odborné i laické veřejnosti. Vedoucí arboreta Ing. Jan Kaňák, Ph.D. provedl zájemce dolní, ale i horní plochou, která je určena pouze pro environmentální výchovu dětí a mládeže. Dvouhodinovou procházku lesem za krásného slunečného počasí si vychutnali malí i velcí návštěvníci.

 Další akcí, která proběhla ve dnech 21. a 22. 9. 2018, byla „Výstava hub s mykologickou poradnou“ spolupořádaná Mykologickým kroužkem Plzeň. I přes suché a horké léto si mohli návštěvníci arboreta prohlédnout více než 100 druhů jedlých i nejedlých hub. Mykolog Zdeněk Hájek odpovídal na četné dotazy návštěvníků a připojil i své zkušenosti a recepty ohledně úpravy hub na jídelní stůl. V pátek dopoledne se výstavky zúčastnily děti ze tří mateřských a dvou základních škol, páteční odpoledne a v sobotu dopoledne přišlo okolo padesátky zvídavých Plzeňanů.  

 

Během zimních měsíců bude arboretum přístupné vždy ve všední dny od 9:00 do 15:30 a příští jaro opět přivítáme tradičním pochodem „Vítání jara aneb Z Rybárny na Sofronku“, který plánujeme na sobotu 23. března 2019.

Lucie Kaňáková, Ing. Jan Kaňák, Ph.D., SVSMP, úsek LZVH, Arboretum Sofronka

 


 

Arboretum Sofronka – přehled činnosti v roce 2017

Arboretum Sofronka jako Oddělení pro vzdělávání, veřejnost, vědu a výzkum Úseku lesů, městské zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně má na starosti především vzdělávací akce lesní pedagogiky pro školy a samozřejmě také akce pro veřejnost.

Dne 26. ledna 2017 proběhlo v Plzni pod patronací Úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně druhé kolo mezinárodní soutěže YPEF (Young People in European Forests). Tato znalostní soutěž, která má své kořeny u polských lesníků, je zaměřena na žáky a studenty všech základních a středních škol. Cílem je zlepšit povědomí zejména mládeže, ale i celé společnosti, o významu lesů a zdůraznit význam lesnictví v současné době. Druhý ročník místního kola této soutěže se konal, stejně jako v předešlém roce, v budově vedení plzeňských městských lesů na hrázi Boleveckého rybníka, tzv. Rybárně. Zúčastnilo se ho 11 tříčlenných družstev ve dvou kategoriích. Soutěžící absolvovali teoretickou část ve formě testu a praktickou část ve formě poznávání různých přírodnin.  V kategorii mladší žáci zvítězilo družstvo 2. ZŠ v Plzni (Barbora Svitáková, Zuzana Baranová, Zuzana Švormová). V kategorii starší žáci zvítězili studenti z Gymnázia Jaroslava Vrchlického v Klatovech (Kristýna Mikulová, Tereza Sládková, Lenka Radová).

V rámci tzv. lesní pedagogiky navštívilo naše arboretum během letošního roku celkem 70 školních kolektivů. Děti zde tráví pod vedením lesních pedagogů zejména dopolední výuku. Toto „vyučování“ v lese už má svoji tradici, je velmi oblíbené a školy a školky se objednávají až půl roku dopředu.

Mimo tyto pravidelné výuky byly pořádány i větší akce pro veřejnost. První takovou byla jarní procházka kolem boleveckých rybníků s názvem „Vítání jara aneb Z Rybárny na Sofronku“, která se letos uskutečnila 18. března 2017. Její trasa začíná na hrázi Boleveckého rybníka na „Rybárně“, kde je pro děti a dospělé připraven kvíz z oblasti přírody, dále pokračuje přes sádky u Košináře na Senecký rybník ke skautům a cíl trasy je v Arboretu Sofronka. Tady byl připraven oheň, kde si malí i velcí opékali, co se dalo. Přestože je v termínu okolo prvního jarního dne naplánováno více akcí, zúčastnilo se na 300 zájemců.

V rámci celorepublikového „Týdne lesa“ se 18. května 2017 uskutečnil jarní „Den lesa na Sofronce“. Jako každoročně byl připraven a organizován Úsekem lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně, ve spolupráci s Odborem životního prostředí Krajského úřadu Plzeňského kraje, Lesů ČR, s. p., Krajské ředitelství Plzeň, Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů, Brandýs nad Labem – pobočka Plzeň, Mysliveckým sdružením Bolevec a Sdružením vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR. Čtvrteční dopoledne bylo věnováno plzeňským základním školám. Protože právě tento den byl vyhlášen jako „Den fascinace rostlinami“, byla témata většiny stanovišť orientována tímto směrem.

Odpolední program byl opět určen plzeňské veřejnosti. Vedoucí arboreta Ing. Jan Kaňák, Ph.D. seznámil zájemce s naučnými stezkami v objektu arboreta a také s jeho horní plochou, která je jinak nepřístupná a je určena pouze pro environmentální výchovu dětí a mládeže.

Druhou akcí, která proběhla v měsíci květnu, byla Výstava hub spojená s mykologickou poradnou, kterou spolupořádal Mykologický kroužek Plzeň. Ve dnech 26. a 27. 5. 2017 si návštěvníci arboreta mohli prohlédnout celkem 49 druhů jedlých i nejedlých hub. Podle slov mykologů Zdeňka Hájka a Jitky Vernerové se opět, stejně jako v letech minulých, podepsalo na počtu nalezených a vystavených hub nestálé a hlavně suché počasí. V pátek odpoledne se výstavky zúčastnily především děti z plzeňských mateřských a základních škol, odpoledne a v sobotu přišlo okolo stovky zájemců.

Na začátku měsíce června slaví v arboretu již tradičně svůj svátek děti z vybraných plzeňských mateřských škol. Ve dnech 1. a 2. června 2017 pro ně zorganizoval Odbor životního prostředí Magistrátu města Plzně ve spolupráci se SVSMP Arboretem Sofronka ekologickou vycházku, tzv. „stopovačku za pohádkou“. Jejím cílem bylo naučit děti třídit odpad a poznávat lesní zvěř. Na pohádkové cestě, po které je doprovázeli zaměstnanci odboru převlečení za pohádkové bytosti, měly děti za úkol správně třídit a recyklovat odpad, poznávat vodní i lesní živočichy, stromy a houby.

Stejně jako v letech minulých, tak i letos byl druhý víkend v červnu pořádán tzv. „Víkend otevřených zahrad“. Arboretum Sofronka přilákalo za oba dny tisícovku návštěvníků a stejně jako Luftova zahrada bylo arboretum otevřeno v rámci této akce již po páté.
Hlavní součástí programu „Víkendu“ na Sofronce se staly tzv. Včelí dny, které byly zahájeny s předstihem již ve čtvrtek a v pátek programem pro děti mateřských a základních škol. Dopolední program o včelách a včelařství a o lese a přírodě byl pro děti atraktivní také opékáním buřtů. V sobotu i v neděli bylo otevřeno od 9:00 do 17:00 hodin. „Včelí dny“ začínaly v 10:00 přednáškou pro začínající včelaře a o včelaření na střeše (Ing. Vondruška), odpoledne pak následovala přednáška o včelích produktech a o apiterapii (Ing. Lstibůrek). Veřejnost si mohla samostatně prohlédnout naučnou stezku o včelách a včelařství, domek pro apiterapii a za asistence včelaře i školní prosklený úlek a úl z dutého kmene, tzv. klát.

Ve dnech 23. a 24. srpna zajišťovala Zoologická a botanická zahrada města Plzně ve spolupráci s Arboretem Sofronka akci, nazvanou „botanické družení. Jedná se o setkání členů Unie botanických zahrad České republiky. Ve středu 23. srpna byla pro více než padesátku zúčastněných připravena prohlídka botanických expozic plzeňské zahrady, která pokračovala v přednáškové místnosti Na statku přednáškou Tomáše Peše o Nové Kaledonii. Druhý den byla na programu od 9:30 do 13:00 exkurze v Arboretu Sofronka, po jejímž ukončení byl v arboretu pro účastníky setkání připraven oběd pod širým nebem, který celý program „botanického družení“ ukončil.

Září na Sofronce odstartoval ve čtvrtek 21. 9. 2017 podzimní „Den lesa“, který připravoval a organizoval stejný kolektiv jako na jaře. Dopoledne bylo věnováno opět žákům z plzeňských základních škol. Každý z pořádajících subjektů připravil jedno stanoviště, a tak si děti vyzkoušely např. sázení stromků, určovaly druhy dřevin podle listů, seznámily se s problematikou kůrovce a formou her si zopakovaly, co se všechno v lese smí a nesmí dělat. Odpolední program od 16 hodin byl určen plzeňské veřejnosti. Vedoucí arboreta Ing. Jan Kaňák, Ph.D. provedl zájemce celým arboretem a více než dvouhodinová procházka lesem, vyplněná zajímavým vyprávěním o přírodě a o lese, potěšila dospělé i děti.

Další akcí, která proběhla ve dnech 22. a 23. 9. 2017, byla „Výstava hub s mykologickou poradnou“, spolupořádaná opět Mykologickým kroužkem Plzeň. Tentokrát počasí houbám přálo a bylo možné si prohlédnout více než 130 druhů jedlých i nejedlých hub. Mykologové Zdeněk Hájek a Jitka Vernerová ochotně odpovídali na četné dotazy návštěvníků a připojili i své zkušenosti a recepty ohledně úpravy hub na jídelní stůl. V pátek dopoledne se výstavky zúčastnily děti ze tří mateřských a dvou základních škol, páteční odpoledne a v sobotu dopoledne přišly více než dvě stovky Plzeňanů. 

Poslední letošní akcí pořádanou v sobotu 14. října 2017 v Arboretu Sofronka pro veřejnost byl tzv. „Pohádkový les“, den plný her a soutěží pro děti od 3 do 10 let, nazvaný „Na vlčí stezce mezi borovicemi“. A proč vlčí stezka? Mimo SVSMP, Arboretum Sofronka byl totiž spolupořadatelem hokejový klub Pilsen Wolves , tedy „Plzenští Vlčáci", který vznikl v roce 2012. Cílem tohoto klubu je rozvoj mládeže nejen po stránce sportovní, ale i osobnostní a zpřístupnění tohoto oblíbeného sportu pro každého. Proto připravují pro děti doprovodné aktivity jak sportovní, tak zábavné. 

Především díky krásnému počasí letošního podzimu, kdy teploměr v meteorologické stanici v arboretu ukázal 21 stupňů, se sešlo neuvěřitelné množství lidí, odhadem na patnáct set. Trasa procházky mezi stanovišti s pohádkovými bytostmi začínala u budovy arboreta a pokračovala horní plochou arboreta kolem zookoutku s dančí zvěří, kolem rybníčků Rozkopaný a Vydymáček, aby se obloukem vrátila k budově arboreta. Na startu každý malý soutěžící dostal účastnický list, na který po splnění úkolů sbíral razítka a v cíli si pak vyzvedl sladkou odměnu a drobné upomínkové předměty. V cíli byl také připravený oheň, na kterém si většina účastníků opékala buřty.

Během zimních měsíců bude arboretum přístupné vždy ve všední dny od 9:00 do 15:30 a příští jaro opět přivítáme tradičním pochodem „Vítání jara aneb Z Rybárny na Sofronku“, který plánujeme na sobotu 24. března 2018.

 

Lucie Kaňáková, Ing. Jan Kaňák, Ph.D.

SVSMP, úsek LZVH, Arboretum Sofronka

  


 


 

Arboretum Sofronka – přehled činnosti v roce 2016

 Pravidelných programů lesní pedagogiky pro mateřské a základní školy v arboretu se v r. 2016 zúčastnilo více než 1.500 dětí. Mimo tyto programy byly ve spolupráci s dalšími organizacemi během roku pořádány i „větší“ akce pro veřejnost.

 Začátek jara byl v okolí boleveckých rybníků věnován jako každoročně především rodinám s dětmi. Procházka kolem boleveckých rybníků s názvem „Vítání jara aneb Z Rybárny na Sofronku“ se uskutečnila dne 19. 3. 2016. Trasa začínala na hrázi Boleveckého rybníka na „Rybárně“, kde měli zaměstnanci SVSMP pro děti a dospělé připraven kvíz z oblasti přírody, dále se pokračovalo přes sádky u Košináře, na Senecký rybník ke skautům a cíl trasy byl opět v Arboretu Sofronka. Tady byl připraven oheň, kde si malí i velcí opékali, co se dalo. Přestože bylo v Plzni a okolí v tomto termínu více akcí, zúčastnilo se na 300 zájemců.

 V rámci „Týdne lesů 2016“ proběhl v arboretu 12. 5. 2016 „Den lesa na Sofronce“, tentokrát na téma „Obnova lesa“. Na této akci se spolu se Správou veřejného statku města Plzně, Úsekem lesů, zeleně a vodního hospodářství podílí Lesy ČR, krajské ředitelství v Plzni, plzeňská pobočka Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů, Odbor životního prostředí Krajského úřadu Plzeňského kraje a Myslivecké sdružení Bolevec. Dopoledne patřilo dětem prvního stupně  plzeňských základních škol, pro které byl uvedenými organizacemi připraven na šesti stanovištích program, týkající se nejen obnovy lesa, ale i dalších lesnických a mysliveckých činností.

Odpolední program byl odlišný od předešlých ročníků a dával možnost široké veřejnosti dozvědět se vše o hospodaření v plzeňských městských lesích i rybnících. Komentovaná procházka pro veřejnost městskými lesy v okolí boleveckých rybníků začala u hlavního vchodu do arboreta, ale tentokrát arboretum zůstalo stranou. Společně jsme prošli zajímavé lesnické úseky boleveckého polesí a na otázky odpovídali odborní pracovníci Úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně.

 Koncem května uspořádal Mykologický kroužek Plzeň opět ve spolupráci s LZVH SVSMP „Výstavku hub“ s mykologickou poradnou. Přestože bylo na Plzeňsku v měsíci květnu minimální množství srážek, což se podepsalo na počtu nalezených a vystavených druhů hub, podařilo se jich „najít“ 41 druhů. Tento nepříznivý stav jsme alespoň vyrovnali zajímavým nápadem Jitky Vernerové. Ta připravila zejména pro dětské návštěvníky dostatek plastelíny a nechala zapojit jejich fantazii při modelování hub. Své výtvory pak děti umisťovaly do mechu v „lesní zahrádce“. Nápad se setkal s velkým nadšením, viz foto. Celou akci oživili členové Záchranné stanice živočichů Rokycany ukázkami práce s živými dravci.

 

V pátek 2. 6. 2016 uspořádal Odbor životního prostředí Magistrátu města Plzně spolu se zaměstnanci arboreta „Den dětí na Sofronce“. Pohádková cesta v dolní i horní části arboreta bavila děti z plzeňských mateřských školek. Na několika stanovištích je vítaly pohádkové bytosti a děti s nimi plnily úkoly z oblasti přírody a ekologie.

 Druhý víkend v červnu (11. a 12. 6.) se konala v Arboretu Sofronka celorepubliková akce „Víkend otevřených zahrad“. Arboretum bylo zpřístupněno veřejnosti po oba dny od 9:00 hod. do 18:00 hod. Velkému zájmu veřejnosti se těšily komentované prohlídky nejen v dolní, ale i horní části arboreta, která je jinak pro veřejnost nepřístupná a je určená k výuce lesní pedagogiky.

V rámci „Víkendu otevřených zahrad“ proběhly ve spolupráci se ZO Českého svazu včelařů  Plzeň „Včelí dny na Sofronce“. Čtvrtek a pátek (9. a 10. 6.) dopoledne byl připraven program pro mateřské a základní školy, odpoledne pak pro družiny a skauty. Po prohlídce naučné stezky o včelách, proskleného klátu (úl v dutině stromu), včelího domku na apiterapii, proskleného školního úlku a dalších včelařských atrakcí si děti měly možnost opéct na ohni špekáčky, pečivo nebo stále více oblíbené marschmallow. O víkendu (11. a 12. 6.) se pak na několika místech arboreta uskutečnily, mimo exkurze naučnou stezkou o včelách, především odborné přednášky o včelách a včelaření pro včelaře i pro veřejnost.  Těchto víkendových akcí se zúčastnilo úctyhodných 1.700 návštěvníků.

 21. září 2016 bylo připomenuto 60. výročí založení Arboreta Sofronka slavnostním setkáním za účasti odborné lesnické veřejnosti. Byla odhalena busta zakladatele arboreta Karla Kaňáka (autor Bartoloměj Štěrba) jeho dlouholetým přítelem a kolegou Ing. Konstantinem Dimitrovským, CSc. a pokřtěna kniha, mapující celou historii tohoto objektu. Součástí tohoto setkání byla i prohlídka celého objektu.

 Pravidelně pořádaná podzimní výstavka hub s mykologickou poradnou byla v arboretu na programu 23. a 24. září 2016. Podařilo se nasbírat celkem 106 různých druhů hub, jedlých, nejedlých i jedovatých. Mimo mateřských škol a základních škol projevila zájem i široká veřejnost.

 Podzimní akce zakončil 5. října 2016 „Den lesa na Sofronce“, kterého se zúčastnilo 200 dětí plzeňských základních škol. Kromě klasického dopoledního programu v arboretu, určeného pro šest tříd prvního stupně ZŠ,  jsme zajišťovali pro další dvě třídy prohlídku Výukové zahrady s vodními prvky na hrázi Boleveckého rybníka. V odpoledních hodinách proběhly dvě komentované exkurze pro veřejnost, zaměřené na připomenutí 60. výročí založení arboreta. Návštěvníci si prohlédli nejen naučné stezky, ale i areál pro environmentální výchovu s prvky pro výuku lesní pedagogiky a zookoutek s dančí zvěří.

  

Lucie Kaňáková

Ing. Jan Kaňák, Ph.D.

SVSMP, úsek LZVH, Arboretum Sofronka